کنفرانس طراحی تعامل برای اولین‌بار در ایران، تو رشت برگزار شد و نقطه عطفی برای نزدیکی تفکر جهانی موجود در طراحی و نمود بیرونیش در محصولات و خدمات بود.

من هم که سال قبل بات بچه‌های تیم برگزاری تداکس دانشگاه گیلان آشنا شده بودم، برای این رویداد هم بعد از اینکه امین فرهنگ گفت تو تیم به کاپی‌رایتر نیاز دارن، بهشون اضافه شدم.

امین گزارش عملکرد و نحوه برگزاری رویداد رو در برای کمک به کسایی که به مبحث طراحی تجربه و رابط کاربری علاقه دارن و همینطور دسترسی آزاد و برابر به اطلاعات به صورت عمومی منتشر کرده میتونید از اینجا گزارش کنفرانس طراحی تعاملی رو دانلود کنید.

ادامه این پست رو موبه‌مو از وبسایت خود امین برداشتم که البته میتونید از طریق این لینک به اونجا هم سر بزنید و بیشتر با امین و کاراش آشنا بشید.

طراحی تعامل یک مبحث میان‌رشته‌ای بسیار بزرگ است که در زمینه‌های مختلفی مانند طراحی داخلی، معماری، شهرسازی، طراحی صنعتی، طراحی خودرو، طراحی محصولات الکترونیکی، طراحی وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل و مانند آن کاربرد دارد.
به‌طورکلی طراحی تعامل به بررسی ارتباط مؤثر بین کاربر و محصول پرداخته و درنهایت باعث ارتقای کیفیت تجربه کاربری خواهد شد.
کنفرانس طراحی تعامل رویدادی یک‌روزه بود که با حضور و سخنرانی جمعی از متخصصین و طراحان موفق و مطرح کشور در حوزه‌ی طراحی تجربه کاربری به‌منظور انتقال تجربیات به جامعه‌ استارتاپی، طراحان، مدیران محصول و پروژه و… برگزار شد.

این همایش با تمرکز بر حوزه‌‌های طراحی وب، موبایل و طراحی محصول در شرکت‌های آی‌تی و استارتاپ‌ها برگزار و به مقوله‌ طراحی تعامل که یکی از مباحث مهم در تفکر طراحی است، پرداخته شد.

اسما کروبی کارشناسی ارشد رشته‌ MBA و مؤسس و CEO در Tiara UXDبا مبحث Conversational Design ، بهنام محمدی فارغ‌التحصیل رشته‌ نرم‌افزار و فعال حوزه‌ طراحی و توسعه‌ محصول با مبحث Microinteraction، پرهام خوشبخت مدیر ارشد محصول شرکت صبا ایده (آپارات، فیلیمو و …) با مبحث چرخه‌ ساخت، ارزیابی و یادگیری Lean UX و شایان مهردوست طراح اینتراکشن در «کافه‌بازار» با مبحث Design System ارائه‌دهندگان اصلی این کنفرانس بودند.
در کنار مباحث ارائه‌شده، دو پنل «چالش‌های طراحی در ایران و شناخت کاربر ایرانی» و «انتقال تجربه و افق‌های طراحی تعامل» نیز به راهبری آرش برهمند سردبیر ماهنامه پیوست برگزار شد.
در پنل اول مزدک شکیبا، مسیح مقدم، کیارش آمالی‌وند و سام میری در کنار هم گفتگویی جذاب و چالشی را شروع کردند. در این قسمت به بررسی چالش‌های موجود در مباحث طراحی در ایران پرداخته شد. همچنین درباره‌ شناخت کاربر ایرانی و تجربیات موفق موجود در ایران نیز مباحثی عنوان شد.

در پنل دوم رازهای موفقیت و تجربیات مهمانان پنل عنوان شد. مهمانان این پنل اسما کروبی، میلاد نوری، حمید پورجم و سعید اسدنژاد از افراد باتجربه‌ اکوسیستم کارآفرینی ایران بودند و ضمن پاسخگویی به سوالات مرتبط با طراحی تعامل از شکست ها و موفقیت‌های کارنامه‌ کاریشان صحبت کردند. همچنین موضوعاتی پیرامون آینده‌ طراحی تعامل در جهان و ترندهای روز موردبحث قرار گرفت.

در اختتامیه همایش نیز مهران عباسی و امین فرهنگ برگزارکنندگان همایش به معرفی اعضای تیم اجرایی، حامیان و بیان تلاش‌های انجام‌شده برای برگزاری این کنفرانس پرداختند.

One Comment

Leave a Reply