فریلند یه همایش در زمینه آزادکاری یا همون فریلنسینگه. سال 97 برای اولین بار تو منطقه آزاد انزلی برگزارش کردیم. امسال هم (سال 98) برای دومین بار تو همون مکان، با همون تیم (تقریباً عوض نشد)، اما تو یه مقیاس 2/5 تا 3 برابر بزرگتر از دفعه قبل، برگزارش کردیم.

امسال دیگه مثل سال قبل کارم اجرایی نبود و تحلیل رویداد رو به عهده داشتم. از بررسی جزئیات مالی تا بررسی تعامل اعضای تیم با هم، تا بررسی تعامل شرکت‌کننده‌ها با سخنران‌ها و غرفه‌ها.

خوب کار رو بیشتر دوست داشتم، اما روند برگزاری و اتفاقاتی که افتاد باعث شد اون حس خوبی رو که سال قبل از فریلند گرفتم، امسال دیگه نگیرم. فقط تا این حد میگم که امین فرهنگ و مهران عباسی کارشون رو عالی انجام دادن و مشکل از سمت اونا نبود.

اینجا نمیخوام در مورد اتفاقات خود فریلند چیزی بگم، فقط میخوام یه گزارش کوتاه از بررسی‌های تیم دیتا (من میگم دَتا، البته با یه ریز لحجه امریکن اضافه که میشه تقریباً دَدا) رو بهتون بدم.

گزارش کوتاه از فریلند 98

ایونت فریلند سال 98 که در دو روز 28 و 29 شهریور، تو منطقه آزاد انزلی برگزار شد میزبان 1148 نفر، از تعداد ثبت‌نام کل 1524، بود. از این بین تعداد بسیار زیادی به صورت رایگان به رویداد اومده بودن. دلیل اصلی این تعداد بالا (بیش از نیمی از شرکت‌کننده‌ها) به خاطر کد تخفیفی بود که تو توییتر لو رفته بود که به برگزار‌کننده‌های اصلی، امین فرهنگ و مهران عباسی، مربوط نبود.

در کل 126 کد تخفیف وجود داشت که هر کدوم حداقل یکبار برای ثبت‌نام استفاده شده بودن.

امسال فریلند نمایشگاه بزرگتری نسبت به سال قبل داشت که پونیشا و ایران‌سرور بیشترین بازدید رو داشتنو پونیشا برای اینکه مکانی برای نشستن به شرکت‌کننده‌ها میداد، اما چیز خاص دیگه‌ای ارائه نمی‌کرد. ایران‌سرور هم برای اینکه دامنه مجانی می‌داد، اما در ازاش باید از غرفه‌شون یه عکس میگرفتین و تو اینستاگرام استوری می‌کردین.

غرفه توانیتو گرچه کمترین میزان توجه رو بین مابقی غرفه‌ها از شرکت‌کننده‌های معمولی گرفت، اما میزبان بیشترین تعداد از سلبریتی‌های اکوسیستم استارتاپی، مثل جادی و میلاد نوری، بود.

بیشترین مخاطب سخنران‌ها برای شاهین طبری در روز دوم بود. بیشترین مخاطب کارگاه‌ها هم برای ایلیا وکیلی و بعد از اون میلاد احرام‌پوش بود.

پ.ن: عکس این پست توسط مهدی برهمندپور شکار شده.

این رویداد یه عکاس خوب دیگه هم داشت به اسم امیرحسین نعیم‌آ که با اینکه تو تمام رویداد‌ها هست، اما از خودش کمتر عکس پیدا میشه. رو اسمش بزنید و کارهاش رو ببینید.

Leave a Reply