سخت‌ترین سوال مصاحبه شغلی به نظر میرسه که آسون‌ترینش هم باشه. “خوب… درباره خودت بهمون بگو.”

این سوال از این جهت آسون به نظر میاد که انگار هر جوابی میتونید بهش بدید. نه چالش تکنیکالی داره، نه ترسی از اینکه ممکنه بر اساس یه سری معیار اشتباه جواب بدید.

اما فقط آسون به نظر میاد. اینکه یه همچین سوالی ازتون بپرسن مثل این میمونه که یه بوم سفید بهتون بدن، بدون اینکه هیچ موضوعی برای نقاشی بهتون داده بشه. یا اینکه بندازنتون وسط یه مسابقه بدون اینکه قوانینش رو بهتون بگن. در واقع بیشتر از اینکه آسون باشه خطرناکه.

این موقع ساید ذهنتون به این سمت‌ها بره:
باید داستان زندگیمو بگم؟
باید پیشینه شغلیم رو بگم؟
باید در مورد تفریحات و فیلم‌های مورد علاقم بگم؟
باید در مورد شغل قبلیم بگم؟

این شرایط دقیقاً مثل اینه که تو جلسه، کسی که هدایت اون جلسه رو به عهده داره یهو بگه خب همه نظر بدید. یا اینکه با دست نشونتون بده بگه نظرت چیه؟
عموماً دیدیم که تو این شرایط جواب‌ها چقدر ممکنه پرت و پلا و در بهترین حالت تکرار چند دقیقه قبل حرف‌های دیگران باشه. چیزی که اینجا اتفاق میافته «شکست در ارتباط موثر» هست.

برای اینکه بتونید با مصاحبه‌گر ارتباط موثر داشته باشید، باید بتونید چیزی که میخواد بشنوه رو درک کنید و به همون جواب بدید. باید برید سراغ نیازهای اون مجموعه یا شرکت برای اون موقعیت شغلی‌ای که دارید براش مصاحبه میدید. نیاز رو کامل بشناسید و توضیح بدید که چرا و چجوری شما بهترین فرد برای پاسخ دادن به اون نیاز هستید. یعنی تعریف خودتون میشه فردی که مثل یه منجی میاد و شرکت رو از شر مشکلات مخصوص اون موقعیت شغلی نجات میده.

ولی چجوری میشه اینکار رو کرد؟

1. فرای بیوگرافیتون پیش برید.

برای اینکه به سوال «درباره خودت بهمون بگو» جواب درست بدید اول از هرچیزی بدونید که کسی که داره مصاحبه میگیره ازتون، پیشینه شغلیتون رو کاملاً میدونه چون رزومتون رو خونده.
اینکه بیاید و اطلاعات پیج لینکداین‌اتون هم مونولوگ‌وار برای طرف بگید خیلی مسخره‌ست.
سن و تحصیلات هم که قاعدتاً میدونه.
یادتون باشه که مصاحبه‌های شغلی برای این هستن که شرکت بدونه شما چه جایگاهی میتونید تو مجموعه داشته باشید، نه اینکه آیا واجد شرایط هستین یا نه. چون اگه نبودید اصلاً برای مصاحبه دعوتتون نمیکردن.

در مورد موضوعات شخصی هم، مثل مسائل خانوادگی یا علایق و تفریحاتتون هم صحبت نکنید. گرچه، بعدتر اگه مصاحبه خیلی داشت خشک و سخت میشد شاید بد نباشه یه شوخی خیلی ریزی با این مسائل انجام بدید. البته اگه تو شوخی کردن خوبید و موقعیت رو خراب نمیکنید.

پیش رفتن فرای یه بیوگرافی ساده برای جواب دادن به این سوال نیاز داره که اولاً نیاز شرکت رو بدونید. دوما اینکه جوابتون رو براساس اون نیاز پرورش بدید. بریم ببینیم چجوری.

نیاز رو تشخیص بدید

اگه بخواید نیاز رو درست تشخیص بدید باید توضیحات مربوط به موقعیت شغلی مورد نظرتون رو مثل یه نقشه گنج ببینید که باید خیلی دقیق مطالعه بشه و تمام رازهاش هویدا شه.

موقع مطالعه توضیحات به کلمات یا جملاتی مثل «نیاز است که»، «الزامی است که»، «مهم است که» توجه ویژه داشته باشید. آیتم‌هایی مثل «ترجیحاً» یا اون‌هایی که تو لیست پایین‌تر هستن از درجه اهمیت کمتری برخوردار هستن. آیتم‌هایی هم که تیتر هستن نیاز به توجهی بیشتر از بقیه قسمت‌ها دارن. مثلاً «چیزیهایی که دنبالش هستیم»، «دنبال این چیزها هستیم»

بعضی اوقات میشه که توانایی‌هاتون بیشتر از «اسم» تجربیات و موقعیت‌های شغلی قبلیتون به نیازهای شرکت میخوره. به پیشنهاد تَمی جانز، مدیر Strategy and Talent Corporation، روی این مسئله تمرکز کنید و مطمئن بشید که این‌ها رو برای مصاحبه‌گرتون روشن و واضح بیان میکنید. مثلاً اگه برای بخش روابط عمومی یه شرکتی میرید که مصاحبه بدید، به جای اینکه در بیاید و بگید که حسابدار یا مدیر پروژه فلان شرکت بودید، در مورد روابط اجتماعی قویتون یا قدرت فن بیانتون صحبت کنید.

از طرف دیگه لحن خود توضیحات موقعیت شغلی برای تشخیص نیاز شرکت کمکتون میکنه. اگه لحن خودمونی، دوستانه و شوخ‌طبعانه بود باید بدونید که مجموعه دنبال یه آدم باحال و اکتیو و خلاق میگرده، نه یه آدم خشک جدی که فقط همون کاری رو انجام میده که تو قالب دستوری و مدیریت سنتی بهش گفته شده.

قدم بعدی اینه که برید تو قسمت «درباره ما» سایت شرکت مدّ نظرتون و ببینید که اهداف و ارزش‌های اصلی شرکت چیه. آیا هدفشون صرفاً خدمت رسانی به مشتریه یا نیروهای خودشون در درجه اول اهمیت هستن یا هر چیز دیگه.

حاصل این مطالعات و تحقیقاتون رو بیارید رو کاغذ تا ببینید که باید چه نیازهایی رو پاسخ بدید که مورد بعدیمونه.

نیاز رو پاسخ بدید.

جایگاه خودتون رو به عنوان کسی که میتونه تو شرکت باشه و نیازهای اون مجموعه رو پاسخ بده تعریف کنید. شروع کنید داستان خودتون رو به عنوان منجی شرکت بنویسید و بعد داستانتون رو با صدای بلند بخونید. تنبلی هم نکنید و واقعاً با صدای بلند بخونید جوری که انگار دارید برای مصاحبه‌گرتون میگید.

البته گفتم داستان بگید به این معنی نیست که فراواقع چیزی رو بیان کنید. یادتون باشه افراد بالاخره میفهمن دارید دروغ میگید.

یه نمونه خوب…

فرض کنید برای بخش نظارت بر خدمات مشتریان یه شرکت بزرگ رفتید مصاحبه بدید و بر اساس تحقیقات و پرس‌وجو فهمیدید که خدمات خوب و رضایت مشتری از اهداف و آرمان‌های اصلی شرکته. پس اگه ازتون بخواد «درباره خودتون بگید» یه همچین جوابی مناسب طلقی میشه:

همیشه به این معروف بودم که آدم خونگرم و خوش‌صحبتی هستم. همیشه هم دوست داشتم بتونم، هرچند کم، به همه کمک کنم. برای همین چندید سال تو سازمان‌های خیریه کار کردم، مشاوره میدادم و میخوام که تو بخش نظارت بر خدمات کار کنم. و دقیقاً به همین دلیله که شرکت و کار شما رو ستایش میکنم. چون به افراد و خواسته‌هاشون اهمیت میدید. میل و علاقم به این مسائل و تجربیات قبلیم، همه منو به این نتیجه رسوند که بخوام به این مجموعه ملحق بشم تا بتونم به آدم‌های بیشتری و تو مسائل متنوع‌تری کمک کنم.

خلاصه اینکه:

داستان خودتون رو با در نظر گرفتن نیاز و آرمان‌های شرکت بنویسید.

مورد آخر: پادکست

درباره اینکه چجوری میتونیم یه مصاحبه شغلی خوب داشته باشیم در حال تهیه یه اپیزود جدید برای پادکست بی‌تاکس هستم. اما تا این اپیزود بیاد بیرون، بقیه اپیزودها رو از کست‌باکس گوش بدید.

نوشتن-برای-پادکست-وبینار-علی-بندری Sorenna Zabihiبیتاکسمتفرقه
می 5, 2020

نوشتن برای پادکست: وبینار علی بندری

یکی از شما بپرسه پادکست چیه چی جوابش رو می‌دی؟ رادیو اینترنتیه؟ کتاب صوتیه؟ یه مجموعه موزیک چسبیده به همه؟ اصلاً از کی کلمه‌ش (و خودش) بوجود اومده؟ اگه نمی‌دونی…
پادکست چیه؟ (سورنا ذبیحی) Sorenna Zabihiبیتاکسمتفرقه
می 3, 2020

پادکست چیه؟

یه فایل صویی دیجیتال که رو بستر اینترنت به صورت مجانی (عموماً) وجود داره که می‌تونید با گوشی، تبلت یا کامپیوترتون بهشون گوش بدید. پادکست‌ها غالباً به صورت اپیزودی و…
سورنا ذبیحی پادکست بیتاکس sorenna zabihi btoxبیتاکس
فوریه 22, 2020

چابک، سریع، تغییرپذیر: اپیزود 3 پادکست BTOX

متنی که قراره بخونید اسکریپت اپیزود 3 پادکست BTOX هستش و این اپیزود رو می‌تونید از اینجاها بشنویید: CastBoxApple PodcastsOvercastGoogle PodcastsSpotify خوب حالا خود متن: میخوام موضوع رو براتون با…

One Comment

Leave a Reply