چند ماه پیش (اوایل تابستون 98) داشتیم با امین سر این که چقدر آدما تو مصاحبه‌های شغلی و ایمیل‌های درخواست کار اشتباه میکنن صحبت میکردیم. موضوع اصلی هم فرم‌هایی بود که افراد برای ملحق شدن به تیم فریلند 98 پر کرده بودن و ما داشتیم میخوندیم. اولش داشتیم میگفتیم و میخندیدیم اما یهو من گفتم بیا پادکستش کنیم. اما جریان تولد «بیتاکس» این نیست. هم من و هم امین از قبل این ماجرا میخواستیم یه پادکست تو حوزه کسب‌‌وکار و مدیریت راه بندازیم. حتی تو یه بازه زمانی خیلی کوتاه هم این پروژه‌هامون یکی بودن و به انتخاب اسم فکر کردیم. وقتی هم میگم کوتاه یعنی واقعاً کوتاه. 5 دقیقه مثلاً. 🙂
تو همون بازه به اسم‌هایی مثل بیزوکست، بیزوتاک، بیزتاک و چندتا مثل این فکر کردیم.

در نهایت بیتاکس رو انتخاب کردم که مخفف بیزینس تاکس (Business Talks) بود. امین هم به پروژه دیوان‌کست خودش پرداخت.

اما صحبت‌هامن درباره اشتباهات افراد تو درخواست‌های شغلیشون رو تو قالب یه پادکست با هم ادامه دادیم و به سرانجام رسوندیم که شد اپیزود اول پادکست بیتاکس.

داستان هر اپیزود از این پادکست هم اینه که هر سری به یه موضوع (مثل همون ایرادات درخواست شغلی) میپردازم و سعی میکنم اون موضوع رو با کمک یه آدم متخصص تو همون حوزه باز کنم تا ببینیم اون مشکل دقیقاً چیه و چجوری میشه جلوشو گرفت با از دستش خلاص شد.

اپیزود اول رو میتونید همین الان از طریق تمام اپلیکیشن‌های پادگیر بشنوید. لینکاش رو هم این پایین میذارم.

Apple Podcasts

Google Podcasts

CastBox

Anchor

Namlik

اما یکم بعدتر، یه بخش دیگه به بیتاکس اضافه کردم به اسم بیتاکس اِکستریم که توش به مسائلی می‌پردازم که تو قالب اصلی بیتاکس نمیگنجه.
روند کلی بیتاکس همونطور که کفتم، تا اینجا اینه که در مورد مشکلاتی میگم که به کسب‌و‌کارهای شخصی و شرکتیمون آسیب میزنن. یه فرد یا افرادی رو هم که توی زمینه‌های مرتبط با اون مشکل و موضوع خِبره‌ان رو دعوت میکنم تا باهم ببینیم که چجوری میشه دچار اون مشکل نشد یا ازش نجات پیدا کرد.
اما تو اکستریم، همونطور که از اسمش پیداست، از حالت عادی و نرمال بیتاکس خارج میشم و ممکنه دست رو هر مسئله‌ای تو دنیای کسب‌و‌کار بذارم. شاید یه مقاله تو همین حوزه رو براتون ترجمه کنم و بگم. شاید خلاصه یه کتاب بیزینسی رو تو یه اپیزود بگنجونم. شاید مهمون داشته باشم، شایدم نه. کلاً دستم بازتره تا درمورد کلی جریان که تو روند اصلی بیتاکس نمیشینه باهاتون صحبت کنم.

اپیزود اول این مجموعه هم دادم بیرون که کل مطلبش رو تو پست «بولدوزر تجاری غیرقابل کنترل: دنیای سینمایی مارول» میتونید بخونید.

اما هدف بیتاکس چیه؟

برای جواب این سوال فکر میکنم این گوشه از حرف مسعود زارعی که تو یه پستش تو اینستاگرام گفته بهترین انتخاب باشه:

اگر جامعه‌ی من جامعه‌ی موفقی نباشه، موفقیت من چیز بزرگ و مهمی نمیشه! به زبان ساده، سقف درآمد من در یک جامعه‌ی ناموفق خیلی کوجیکتر از سقف درآمد من در یک جامعه‌ی موفقه! ‌ ‌اگر درکش براتون سخته، سقف درآمد یک طراح گرافیک معمولی که در یک شرکت کار می‌کنه، سالی ۳۰ میلیونه تقریبا. اما همین هفته‌ی پیش مهمان عزیزمون در لایو گفت میانگین درآمد یک طراح گرافیک معمولی چیزی بین ۵۰ تا ۷۵ هزار دلاره! این فرق یک جامعه‌ی موفق و یک جامعه‌ی ناموفقه. ‌

‌ما طراحان در کنار هم یک جامعه رو تشکیل میدیم. که طبق تجربه‌ای که دارم، درصد عمده‌ی این جامعه، از طراحان ناموفق (نه از نظر فنی و تکنیکال، بلکه از نظر درآمد) تشکیل شده. اگر سقف درآمد این جامعه به طور کلی بیاد بالا، برای من که عضوی از این جامعه‌ هستم چه اتفاقی میوفته؟ بدیهیه که سقف درآمد من هم افزایش پیدا می‌کنه، و این یعنی زندگی راحت‌تر و زمان بیشتر برای رسیدن به کارهایی که بهشون عشق می‌ورزم.‌

‌همونطور که گفتم، کاری که می‌کنم یک لطف یک طرفه نیست، یک استراتژیه که در میان‌مدت یا بلند مدت سودش به خودمم برمیگرده.‌

حامی باش!!!

پادکست بیتاکس همیشه رایگان خواهد موند. اما مسلماً مثل تمام کارهای دیگه خرج‌هایی داره و زمان براش گذاشته میشه. 

قسمت اعظم خرج‌های من برای پادکست بیتاکس، عضویت تو فضاهای کار اشتراکی‌ای هست که توشون کار میکنم یا کافه‌هایی که میشینم توشون تا کار کنم. جدای اون اجاره وسایل یا رفتن به استودیو برای ضبط هم هست. و البته برای هر اپیزود هم به ازای هر 30 دقیقه حدوداً 50 ساعت زمان صرف میشه. از مطالعه منابع گرفته تا هماهنگی و صحبت با مهمون برنامه تا ضبط و ادیت و انتشار.

کمک کردن شما باعث شادی و دلگرمیه و به من برای داشتن انگیزه و هدف در راه ساختن اپیزودهای بیشتر و بهتر خیلی کمک میکنه.

بازم میگم که بیتاکس همیشه رایگان پخش میشه و برای گوش دادن به اپزودهاش ملزم به پرداخت وجهی نیست کسی، به این دلیل که هدف من انتشار حرف‌ها و ایده‌هاییه که به بیزینس‌ها و افراد برای بهتر شدن کمک میکنه و دونستن اینکه تونستم به کسی کمک کنم تا به سمت بهتر شدن پیش بره، برام یکی از بزرگ‌ترین لذت‌هاست.

2 Comments

Leave a Reply