بالاخره ایونت اول ایگنایت تهران، 4 ماه بعد از اینکه امتیاز برگزاریش تو ایران رو گرفتم، 14 آذر 98 از ایده به واقعیت تبدیل شد.

از ساعت 12 مشغول آماده‌سازی سالن شدیم و ساعت 3 پذیرش رو شروع کردیم. اکتیویتی‌ای که برای شرکت‌کننده‌ها در نظر گرفته بودیم تا ساعت 10 دقیقه به 4 مشغولشون کرد. ما بهشون کارت‌هایی با اسم‌های اشتباه داده بودیم و باید برای پیدا کردن کارت خودشون با بقیه صحبت میکردن و ارتباط میگرفتن.

تا همه کامل وارد سالن شدن و نشستن ساعت 4 شد. رفتم رو استیج و خیلی خلاصه و سریع توضیح دادم ایگنایت چیه، چه هدفی رو دنبال میکنه، ما برای چی ایگنایت تهران رو برگزار میکنیم و بعد جام رو دادم به حامد تا بیاد و اولین سخنران رو معرفی کنه.

اولین سخنران: طاده الکسانی

طاده الکسانی: سخنران ایگنایت تهران
طاده الکسانی: سخنران ایگنایت تهران

طاده توضیح داد چرا از این شاخه به اون شاخه پریدن برای یادگیری بد نیست و اینکه جچجوری میشه از بین این همه شاخه بالاخره یه شاخه رو گرفت و توش پیش رفت. البته با کمک باقی شاخه ها. در واقع موضوع صحبت طاده مهارت‌های تی شکل بود.

دومین سخنران: ساناز عصمت‌جو

ساناز عصمت‌جو: سخنران ایگنایت تهران
ساناز عصمت‌جو: سخنران ایگنایت تهران

ساناز چندین ماه قبل یه کمپینی راه انداخت به اسم #ماگتو_بیار با این هدف که بگه کارهای بزرگی مثل نجات کره‌زمین از زباله‌هایی که باعث نابودیش میشن، در واقع از کارهای کوچیک شروع میشه؛ مثل استفاده از ماگ بجای لیوان‌های یکبار مصرف تو جاهایی مثل ایونت‌ها که مصرف لیوان یکبار مصرف توش خیلی زیاده.

تو ایگنایت تهران هم درباره اهمیت و چرایی این موضوع صحبت کرد.

سومین سخنران: هما راد

هما راد: سخنران ایگنایت تهران
هما راد: سخنران ایگنایت تهران

هما استیج ایگنایت رو جای مناسبی دید تا مهارت و تجربیات خودش درباره زمان‌بندی صحیح رو با مخاطب‌ها به اشتراک بذاره. مهارت‌های عملی هما تو برگزاری جشنواره وب و موبایل بهش کمک کرده بود و اصلاً به همین دلیل بود که به نظرم گزینه مناسبی برای سخنرانی تو ایگنایت اومد.

چهارمین سخنران: پرهام رضایی

پرهام رضایی: سخنران ایگنایت تهران
پرهام رضایی: سخنران ایگنایت تهران

پرهام جزء معدود افرادیه که دیدم به تولید محتوا خیلی حرفه‌ای و اونجور که باید نگاه میکنه. از روزی که اکسپلورتک رو راه انداخت تا الان پیشرفت چشمگیری داشته و دلیل اصلیش هم به نظرم اهمیت دادن به مخاطبه.

یکی از شناسه‌های کارهای پرهام اینه که محتوا ویدئوییش رو برای افراد کم‌شنوا و ناشنوا زیرنویس میکنه تا برای این گروه هم قابل استفاده باشن. موضوع سخنرانی خود پرهام هم در همین رابطه بود. ما هم که دیدیم اینکار چقدر درست و مناسبه، ویدئوهای رویداد رو زیرنویس میکنیم.

پنجمین سخنران: مهداد حقیقی

مهداد حقیقی: سخنران ایگنایت تهران
مهداد حقیقی: سخنران ایگنایت تهران

مهداد اومد روی استیج ایگنایت تهران تا برامون از سد بزرگی که کلیشه‌ها تو زندگی برامون ایجاد میکنن بگه. ارائه مهداد خیلی تاثیرگذار بود و باعث شد خیلی‌ها بعداً در موردش ازمون بپرسن. هسته مطالبی که مهداد ارائه داد از تجربه شخصیش تو مهاجرت به آمریکا اومده بود و برای خیلی از حضار کاملاً قابل لمس بود.

ششمین سخنران: مسعود زارعی

مسعود زارعی: سخنران ایگنایت تهران
مسعود زارعی: سخنران ایگنایت تهران

از انتخاب مسعود به عنوان سخنران و چیزی که قرار بود رو استیج ایگنایت بگه از همون اول مطمئن بودم. مسعود رو تو اینستاگرم از چندین ماه قبل فالو میکردم و شور و اشتیاقش برای آموزش فریلنسرهای حرفه‌ای برام خیلی خاص بود، چون اکثراً دوست دارن دانششون رو برای خودشون نگه دارن. اما مسعود آزادانه دانش رو در اختیار عموم میذاره تا همه با هم و در کنار هم پیشرفت کنن. چون طرز فکر خودم هم به همین شکله، پس ارائه‌ مسعود برام اهمیت خاصی داشت. موضوع ارائه مسعود تفاوت ابزار و هدف و راه در مرکز قرار دادن اهداف بود.

هفتمین سخنران: پگاه شاملو

پگاه شاملو: سخنران ایگنایت تهران
پگاه شاملو: سخنران ایگنایت تهران

پگاه شاملو استیج ایگنایت رو یه تریبون خوب دید تا از یکی از دوستاش که به نظر آدم شلخته، تنبل و کندی میومد شکایت کنه. تا 2 دقیقه همه فکر میکردن موضوع صحبت پگاه واقعاً همینه و داشت حوصلشون سر میرفت. اما وقتی پگاه گفت این دوستش اصلاً آدم بدی نیست و فقط به خاطر ناتوانیش روی ویلچر میشینه و چون هیچ چیز تو کشور ما برای قشر توانیاب مناسب‌سازی نشده، پس به این خاطره که کاراش کنده و دیر به همه چیز میرسه، همه تازه فهمیدن که موضوع چیه و حواسشون کاملاً جذب پگاه شد. بعد پگاه توضیح داد که راه حل این موضوع برای این قشر اینه که از طراحی همه‌گیر (یونیورسال) استفاده کنیم. در نهایت ارائه پگاه انگیجمنت خیلی بالایی داشت.

هشتمین سخنران: مریم مستقل

مریم مستقل برای حضار از راه‌های رسیدن به پویش اجتماعی گفت و راه اصلی رسیدن به اون رو تحصیلات غیر آکادمیک معرفی کرد.

مطلب دیجیاتو رو درباره اولین رویداد ایگنایت در ایران، ایگنایت تهران، بخونید.

Leave a Reply